spitfire
QIP: 322-399-740 mail: viki.pec@centrum.cz
Pilot
QIP: 349-984-895 mail: tomas.thiele@seznam.cz
 
 

Návod na stavbu vlekaného transparentu

Vytvořeno St 28. leden 2009, 23:15:26 CET | Poslední změna Út 22. červen 2010, 23:06:50 CEST
Začalo to tím, že z letiště Zábřeh u Dolního Benešova létalo letadlo, které za sebou táhlo reklamní transparent pro Mountfield. A tak se zrodila myšlenka udělat to taky a táhnout to za RC letadlem. S "pilotem" jsme dali materiál dohromady (co dům dal) a šli to zrealizovat.
K výrobě je potřeba: (rozměry je třeba si poupravit podle potřeby jak to komu vyhovuje)
Hrubší lanko 1,5 m, rybářský silon nebo tenčí lanko 2 m, vodící tyč 35 cm, látku (nejlépe tenkou a lehkou) 30x130 cm, závaží (olovo) 10g.
Postup výroby: Na jednom konci hrubšího lanka udělám oko kvůli jednoduchého připevnění na ocas letadla. Ke druhému konci přivážu silon, který je na konci rozdvojen kvůli připevnění vodící tyčky. Rozdvojení je zhruba v 1/3 výšky vodící tyčky, kvůli tomu aby byla tyčka při letu ve svislé poloze a silony tak zůstaly napnuté. Silon by se neměl posouvat a měnit tak polohu vodící tyčky!!! Jako vodící tyčku mám nejtenčí část z rybářského prutu, protože je pružná a dutá. Pokud nemáte tak postačí i jiná např. hliníková. Na spodku tyčky je připevněno olověné závaží, které udržuje transparent ve svislé poloze. Nejdůležitější na celém transparentu je výběr látky. Ta by měla být hlavně lehká a odolná proti trhání. Použili jsme na to kus hustě síťované vyhozené záclony. Nejprve jsem pájkou látku ořezal na požadovaný rozměr. Pájkou protože se řez krásně zatavil a nedochází tak k párání. Omotal jednu stranu na vodící tyčku a přilepil sekundovým lepidlem. Pak už stačilo vytisknout požadovaný nápis, vystřihnout šablony a nastříkat barvou. Barvu jsem použil ve spreji. Bohužel se moc neosvědčila, protže tlak nadzvedával šablonu a barva stříkala do míst kam se dostat neměla. V letu to, ale vidět moc není. Příště bych doporučil fixy na textil (při dlouhém textu to asi bude stát hodně úsilí vyčmárat všechny písmenka) nebo štětec a nějakou barvu třeba i vodovku (nemám zatím vyzkoušené). S látkama se dá experimentovat a pokud si seženete různé barvy tak vaše obloha bude jen zářit.

Tranpsarent byl tahán za různými letadly, ale optimální je letadlo s motorem 2,5 ccm.

Momentálně mám v plánu udělat reklamní transparent na naše webové stránky. Protože jsem, ale byl bez pořádného letadla tak jsem to odložil.

Na stavbě a materiálu se podíleli spitfire a pilot.
Fotky z lítání